Phishing i metoda „na wnuczka” – oszustwa czyhające na seniorów w sieci😏
Pani Ela: Pamiętasz czasy, kiedy wszystko trzeba było załatwiać osobiście? Kolejki na poczcie, wycieczki do banku, a żeby porozmawiać z kimś z daleka, trzeba było zamawiać międzymiastową lub napisać list i cierpliwie czekać na odpowiedź. Ach, to były inne czasy!
A teraz?
Pani Bożena: Teraz wystarczy jedno kliknięcie i możesz zrobić zakupy, umówić wizytę u lekarza, załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, porozmawiać z wnukami przez wideorozmowę, a nawet... znaleźć swoją drugą połówkę! Tak, dobrze słyszysz – Internet otwiera drzwi do całego świata!
Pan Henryk: Ale – jak to w życiu bywa – w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. W cyfrowym świecie podobnie jak w rzeczywistym, można natknąć się na nieuczciwych ludzi i różne zagrożenia.
Pani Ania: Dlatego warto znać zasady, które pomogą bezpiecznie poruszać się po tej cyfrowej autostradzie…
W związku z tym, dniach 12 i 19 marca, seniorzy biorący udział w projekcie „Szkoła międzypokoleniowa” odbyli podróż po świecie cyber, czyli świecie nowych technologii i Internetu. Na przykładach mieli możliwość przekonania się, czym są ataki socjotechniczne i na czym polega phishing – jeden z najbardziej popularnych i skutecznych ataków sieciowych.
Na zajęciach otrzymali również wskazówki, jak poradzić sobie z najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych, jakimi są oszustwa dokonywane metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta”, które są szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania tych oszustów tracą oszczędności całego życia.
W trakcie trwania dwóch ostatnich warsztatów zarówno seniorzy, jak i uczniowie, otrzymali wskazówki, jak rozpoznać oszustwa, jak nie dać się zmanipulować i jak reagować, gdy jesteśmy celem ataku. Nauczyli się też, jak ważne jest zachowywanie zimnej krwi w sytuacji, gdy ktoś próbuje wywierać na nas presję.
Bo przecież nic innego, jak zdrowy rozsądek i nieuleganie emocjom są potężną bronią w walce z oszustami…
Zrealizowane w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa” zajęcia uświadomiły seniorom, że Internet to niesamowite narzędzie, które może przynieść wiele korzyści, ale także skrywa wiele niebezpieczeństw. Dla jego użytkowników szczególnie ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i zachować ostrożność online. Rozpoznawanie oszustw, korzystanie z silnych haseł i oprogramowania antywirusowego oraz rozwijanie umiejętności weryfikacji informacji, to kluczowe kroki w kierunku zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci.
Dlatego drodzy seniorzy… 👵👴pamiętajcie, że warto korzystać z pomocy bliskich, którzy mogą pomóc w rozpoznawaniu zagrożeń online. W miarę rosnącej wprawy i świadomości, korzystanie z Internetu stanie się dla Was bardziej przyjemne i bezpieczne.
Katarzyna Klich-Charicka